Robootika huvitunni laste Kuumissioon

4. mail oli TERA Peedu kooli kahel Kuumissiooni meeskonnal – Moon Dogs ja Moon Masters – asja AHHAA keskusesse, kus üheskoos teiste Lõuna-Eesti FIRST LEGO League Jr meeskondadega lustlikult hooaja jooksul tehtud tööd tähistati. Aga alustame algusest…

Septembrikuus leidsid meie kooli tee LEGO WeDo 2.0 komplektid, millega noored robootikahuvilised huvitunni raames hoolega tutvuma asusid. Võtsime vastu ka otsuse osaleda esimest korda FIRST LEGO League Jr näitusel. Tegu on ülemaailmse programmiga, mis suunab lapsi programmeerimise, inseneeria, matemaatika ja tehnoloogia juurde, rõhutades sealjuures tugevalt meeskonnatööd, loovust ja teisi vajalikke 21. sajandi oskusi. FIRST LEGO League Jr näituse näol on tegemist üritusega, kus meeskonnad saavad tehtud tööd esitada ja üheskoos hooaja lõpetamist tähistada.

Sellel hooajal oli teemaks Kuu ja Kuul elamine. Rääkisime hooaja jooksul näiteks sellest, kuidas Kuul vett ja õhku saada ning kasutada, kuidas tekivad Kuule kraatrid, millistel viisidel Kuu ja Maa üksteisest erinevad, taimede fotosünteesist ning millist toitu tohib kosmoselaeva pardale võtta. FIRST LEGO League Jr programmi keskmeks on põhiväärtused, mis rõhutavad muuhulgas laste suutlikkust maailma paremaks muuta ning kõikide meeskonnaliikmete mõtetega arvestamise olulist, seega arutasime hooaja jooksul ka põhiväärtuste tähendust. Näiteks tõid meeskonnaliikmed näiteid olukordadest, kus mõnd põhiväärtust kasutati.

Meeskonnad ehitasid hooaja jooksul enda Kuubaasi mudeli, mille abil näitasid, mida nende arvates Kuul elamiseks kindlasti vaja on. Lisaks oli vaja Kuubaasi üks osa motoriseerida ehk programmi abil käivitatavaks ehitada. Mõlemal meeskonnal sai liikuvaks osaks jääpuur, mille abil kraatritest jääd lahti puurida, et seda siis hiljem sulatada ja Kuubaasis kasutada. Lisaks Kuubaasile valmistasid meeskonnad plakati, et tutvustada oma meeskonda, anda edasi mõned saadud teadmistest ja näidata, kuidas valmis nende Kuubaas ja programm.

Meie koolist osales üritusel meeskond Moon Dogs koosseisus Saara, Rebecca, Kuuli ja Grethel ning meeskond Moon Masters, mille liikmeteks Anni Marie, Andres, Andreas ja Timmo. Meeskonnad esinesid “ülevaatajatele” vapralt ning rõõmsaks tegi, et liikmed oskasid ja soovisid üksteist selles veidi stressirohkes olukorras toetada. See ongi meeskonnatöö!

Meie Kuumissioon on selleks korraks lõpule jõudnud, medalid on kaela riputatud ning jääme seda kogemust meenutama piltidega tehtud tööst ja toredast päevast AHHAA keskuses. Mission accomplished!

Fotodel võistkondade plakatid.

Teksti autor: Helen Altin-Ilves