Iga väike tegu loeb

22. aprillil tähistati mitmel pool maailmas Maa päeva. Maa päev on alguse saanud Ameerikast ja selle eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu neid ümbritsevale keskkonnale. Ka Peedu koolis on käimas keskkonnateemaline nädal. Kolmapäeval alustasime koolipäeva hoopiski Elva lauluväljakult. Eesmärgiks oli teha väike retk ümber Arbi järve ja märgata, mis on linnakeskkonnas hästi ning mis vajaks parandamist. Ühtlasi olime ennast varustanud töökinnaste ja prügikottidega, et vajadusel koguda kokku rännuteele jääv prügi.

Lapsed oli väga tähelepanelikud ning järve luhalt ja kraavidest leiti muu prügi hulgas üks vana äratuskell, taldrik, vana autorehv ja kasutuskõlblik haamer. Suurem osa prügist lõpetas oma teekonna linnavalitsuse prügikonteinerites, osa leitud saagist jätsime aga linnavalitsuse keskkonnaspetsialisti hoolde. Seejärel suundusime läbi Kesk tänava ning raudteejaama Peedu poole tagasi. Ka linnatänavalt õnnestus meil natuke prügi leida. Lapsed märkisid, et linn näeb üsna korras välja. Küll aga sooviti, et korda saaks “tondilossi” asupaik ja jaama lähedal paiknev ajalooline hotell-restoran “Elwa”.

Viimane osa teekonnast, Peedu kergliiklustee, pakkus uusi üllatusi. Kui pealtnäha tundub kõik ilus ja viisakas, siis lähemal uurimisel selgus, et olukorra rahuldavaks lahendamiseks jääb puudu abivahenditest. Kohe tee alguses piki raudteeäärt kulgeva kraavi korrastamiseks oleks vaja olnud rehasid, et prügi sealt välja riisuda. Natuke maad eemal võsa vahele “isetekkinud” prügimäe äravedamiseks olnuks vaja aga juba tõsisemat transporti. Kuna peagi said täis kõik kaasas olnud prügikotid, hakkasime ringi vaatama kohalike prügikastide järele. Tuli välja, et neid oli terve pika tee peale vaid mõni. Tundub, et ka see asjaolu vajab linnas parandamist.

Lõpuks koolimajja jõudes, arutasime nähtu-kuuldu üheskoos läbi ja valmis terve rida ettepanekuid, kuidas olukorda linnas parendada. Peale lõunasööki kuulasime Marie ettekannet maa- ja linnaelu võrdlusest, vaatasime üheskoos videolõike ookeani prügisaartest ja mõtlesime, mis juhtub loodusesse sattuva plastikuga. Samuti saime teada, et meie imeline koduplaneet hingab ning mõtisklesime, kas tal võiks olla ka süda.

Päevast kokkuvõtteid tehes saime aru kuivõrd selle nädala teema meid tegelikult puudutab ja rõõm oli tõdeda, et lapsed mõtlesid-tegutsesid kogu hingega kaasa. Nädala kokkuvõtted teeme reedel. Laupäeval võtame üheskoos ette talgud, et meid ümbritsevat keskkonda veelgi rohkem aidata. Iga väike tegu keskkonna heaks on tegelikult heategu iseendale.