Robootika huvitunni laste Kuumissioon

4. mail oli TERA Peedu kooli kahel Kuumissiooni meeskonnal – Moon Dogs ja Moon Masters – asja AHHAA keskusesse, kus üheskoos teiste Lõuna-Eesti FIRST LEGO League Jr meeskondadega lustlikult hooaja jooksul tehtud tööd tähistati. Aga alustame algusest…

Septembrikuus leidsid meie kooli tee LEGO WeDo 2.0 komplektid, millega noored robootikahuvilised huvitunni raames hoolega tutvuma asusid. Võtsime vastu ka otsuse osaleda esimest korda FIRST LEGO League Jr näitusel. Tegu on ülemaailmse programmiga, mis suunab lapsi programmeerimise, inseneeria, matemaatika ja tehnoloogia juurde, rõhutades sealjuures tugevalt meeskonnatööd, loovust ja teisi vajalikke 21. sajandi oskusi. FIRST LEGO League Jr näituse näol on tegemist üritusega, kus meeskonnad saavad tehtud tööd esitada ja üheskoos hooaja lõpetamist tähistada.

Sellel hooajal oli teemaks Kuu ja Kuul elamine. Rääkisime hooaja jooksul näiteks sellest, kuidas Kuul vett ja õhku saada ning kasutada, kuidas tekivad Kuule kraatrid, millistel viisidel Kuu ja Maa üksteisest erinevad, taimede fotosünteesist ning millist toitu tohib kosmoselaeva pardale võtta. FIRST LEGO League Jr programmi keskmeks on põhiväärtused, mis rõhutavad muuhulgas laste suutlikkust maailma paremaks muuta ning kõikide meeskonnaliikmete mõtetega arvestamise olulist, seega arutasime hooaja jooksul ka põhiväärtuste tähendust. Näiteks tõid meeskonnaliikmed näiteid olukordadest, kus mõnd põhiväärtust kasutati.

Meeskonnad ehitasid hooaja jooksul enda Kuubaasi mudeli, mille abil näitasid, mida nende arvates Kuul elamiseks kindlasti vaja on. Lisaks oli vaja Kuubaasi üks osa motoriseerida ehk programmi abil käivitatavaks ehitada. Mõlemal meeskonnal sai liikuvaks osaks jääpuur, mille abil kraatritest jääd lahti puurida, et seda siis hiljem sulatada ja Kuubaasis kasutada. Lisaks Kuubaasile valmistasid meeskonnad plakati, et tutvustada oma meeskonda, anda edasi mõned saadud teadmistest ja näidata, kuidas valmis nende Kuubaas ja programm.

Meie koolist osales üritusel meeskond Moon Dogs koosseisus Saara, Rebecca, Kuuli ja Grethel ning meeskond Moon Masters, mille liikmeteks Anni Marie, Andres, Andreas ja Timmo. Meeskonnad esinesid “ülevaatajatele” vapralt ning rõõmsaks tegi, et liikmed oskasid ja soovisid üksteist selles veidi stressirohkes olukorras toetada. See ongi meeskonnatöö!

Meie Kuumissioon on selleks korraks lõpule jõudnud, medalid on kaela riputatud ning jääme seda kogemust meenutama piltidega tehtud tööst ja toredast päevast AHHAA keskuses. Mission accomplished!

Fotodel võistkondade plakatid.

Teksti autor: Helen Altin-Ilves

Lendu läks eelkooli 4. lend!

Koos päriskoolilastega läksid kevadvaheajale ka eelkoolilapsed. 18. aprillil said tulevased täieõiguslikud koolilapsed eelkoolis kokku viimast korda. Oktoobri algusest aprilli teise pooleni käidi koolilapseks olemist harjutamas kokku 23 korda. Saadi sõbraks numbrite, tähtede ja inglise keelsete laulude-salmidega. Kindlasti õpiti õppetöö kõrvalt pisut rohkem tundma üksteist ning paljude eelkoolilaste jaoks ka tulevasi õpetajaid.

TERA Peedu Kooli eelkooli lõpetas 12 õpilast, kellest 10 jätkavad sügisel Peedul 1. klassis. Viimasel kohtumisel meisterdati üheskoos traditsiooniline lennuplakat, kuulati 2. klassi laste esinemist ja näidati vanematele oma kogutud koolitarkust. Iga laps sai kaasa oma töödest koostatud õpimapi ning eelkooli lõputunnistuse. Peale pildistamist maiustati üheskoos kringliga.

Rõõmsat peagi algavat kooliteed teile – Luukas, Anett Marii, Jakob, Art, Linda, Laura, Liselle, Kustas, Kirke, Hans, Romet ja Marten! TERA Peedu Kooli õpetajad tänavad nii lapsi kui lapsevanemaid meeldiva koostöö eest!

Keskkonnanädalast

TERA Peedu Kooli koolipere suunas nädal enne vaheaega järjekordselt tähelepanu keskkonnale. Juba nädal varem said alguse ettevalmistused keskkonnaalasteks uurimusteks. Igal klassil oli teist aastat järjest oma kindel teema: 1. klass uuris prügijäätmeid, 2. klass joogivett, 3. klass energiat, 4. klass müra, 5. klass paberi kasutamist ja 6. klass taaskasutust. Nooremate klasside uurimustes osalesid andmete kogumises suisa terved perekonnad!

Kui nädala esimesed päevad olid mõeldud uurimuseks kogutud andmete töötlemiseks ja esitluste kokkupanekuks, siis kolmapäeva pärastlõunal suundusid kõik klassid traditsiooniliselt ümbruskonda koristama. Kuigi põgusal vaatlusel tundub Peedu kant üsna puhas, siis ometi tõid lapsed oma retkedelt kaasa märkimisväärsel hulgal prügi, mille koht kindlasti ei ole Peedu parkmetsa all või sõiduteede ääres.

Peale hoogsat koristustööd pandi üles juba traditsiooniks kujunenud ja laste poolt pikisilmi oodatud vahetuslaat. Igal aastal toovad lapsed laadale kaasa oma vanu mänguasju ja raamatuid, et leida neile uued tänulikud omanikud. Nii vahetasid ka seekord paljud asjad omanikku ja elavad kindlasti edasi täisväärtuslikku elu!

Viimase, seekord pühade-eelse, koolipäeva hommikul kogunes terve koolipere keskkonnakonverentsile “Hoolin ja hoian!”, mis sel aastal kandis järjekorranumbrit 2. Konverentsi avasid 3. ja 4. klassi õpilased ühislauluga “I Am the Earth”. Järgnesid klasside ettekanded uurimustega.

Usume, et niikaua, kui iga laps märkab enda ümber loodust ja hoolib kasvõi natukenegi, siis on meil lootust hoida oma koduplaneedi rikkusi ka järeltulevatele põlvedele.

Peedu Kool sai 6!

Päris naljakuu alguses, 1. aprillil, tähistas TERA Peedu Kool oma 6. sünnipäeva. Traditsiooniliselt saavad lapsed sel päeval tulla kooli lasteraamatute tegelastena. Nii leidus ka sel korral laste hulgas tuntud sõpru loomalugudest, Pipide, Teofrastuse ja Harry Potterini.  Sünnipäeva puhul lauldi kooli laulu ja söödi maitsvat kringlit. Lapsed joonistasid koolile sünnipäevaks kaarte ja pilte.

Omamoodi toreda kingituse tegid koolile ka 2. klassi õpilased Saara ja Tuuli, keda tunnustati 2. aprillil Rõngus toimunud Tartumaa Lasteraamatupäeval omaloomingulisel jutuvõistlusel “Minu lemmikraamat” osalemise eest oma vanuserühmas vastavalt II ja III kohaga.

Kingisadu ei ole aga lõppenud! Kui Pipi jagas sõpradele oma sünnipäeva puhul üllatusi, siis ka Peedu Kool teeb sünnipäevakuul lastele kingituse. 9. aprillil tuleb meile külla Ivar Lett etendusega “On vaid hetk” teatrist Sõna ja Tants.

Kõige suurem kingitus koolile on aga iga viks ja viisakas Peedu Kooli laps, hoolivad õpetajad ning mõistvad ja koostöised vanemad.

Palju õnne meile kõigile Peedu Kooli sünnipäevakuul!

 

Eesti keele nädala tegemisi

Aasta 2019 on EESTI KEELE AASTA. Tähistasime seda koolis teemanädalaga. Igal päeval keskendusime erinevatele tegemistele.

Esmaspäev tõi SÕNATRIKID. Kuidas sünnib näiteks sõnast RONG…… VESI, MUREST…… RÕÕM, SUVEST….. TALV? Selle triki said kõik lapsed selgeks.

Teisipäev tahtis KAUNEID EMAKEELSEID SÕNU. Kogu kooli kaunid sõnad tippis õp. Mari-Liis ühisesse SÕNAPILVE.

Kolmapäev noppis SÕNAPILVEST kaunid sõnad ja asus luulet kirjutama. Ja sündis senikuulmata VÄGA KAUNIS LUULE!

Neljapäev toimetas klassides erinevate ettevõtmistega. Kes käis klassiga Elvas teatris, kes pidas lemmikraamatu teemal lugemiskonverentsi, kes süüvis veelkord põhjalikumalt luule kirjutamisse.

Reede võttis nädala kogu kooliperega saalis kokku. Kõlasid põnevamad SÕNATRIKID ja omanäoline LUULE.

Teksti autor: õpetaja Ave

Mul on sulle soove …

Mul on sulle soove,

nendes soovides on palju toone.

Ma soovin Sulle palju lund

ja  mõnusalt kosutavat und.

Kui kell on kuus

siis on kõigil juba laulud suus!

Eesti on kallis maa –

Sind ma jätta ei saa!

Soovin Sulle palju puid ja

väikseid armsaid naerusuid.

Meie maal tähed säravad ja

majadel  sinimustvalged lipud lehvivad!

/Loviis Lõhmus, 3. klass/

Meie armas Eestimaa sai sel aastal 101-aastaseks. Tähistasime seda rõõmusündmust piduliku aktusega vahetult enne talvise koolivaheaja algust. Lapsed esinesid etteastetega – oli laulu, tantsu ja luuletusi. 4. klass tuvustas Eesti olulisemaid sümboleid ja 5. klass põgusalt Eesti Vabariigi kujunemise ajalugu. Koolijuht Joosep esitas koos vabatahtlikega mõtlemapaneva eksperimendi õhupallidega – arutasime koos, kuidas hoida seda, mis või kes on meile kallis. Soovime väga, et oskaksime väärtustada rahu ja aega, mis meile siin Eestimaal antud on!

Ütle mulle, kes on Su sõbrad…

Lõppenud koolinädal möödus Peedul sõbrapäeva vaimsuses. Nädala jooksul said lapsed kirjutada oma koolikaaslastele tunnustavaid sõnu, meisterdada ja saata tervituskaarte, arutada tundides sõbrapäeva päritolu ja tähenduse üle ning osaleda sõbramängus.

Kui südamlikke soove on lapsed ühel või teisel moel oma kaaslastele edastada saanud juba ka varasematel aastatel, siis sõbramäng oli esmakordne. Selleks panid õpetajad iga kooli õpilase kohta kirja vaid talle omased iseloomujooned ja tugevused. Valmis ankeet, milles oli täpselt nii palju väiteid, kui Peedu koolis õpilasi. Tuli välja, et kooli kõige tähelepanelikum seltskond õpib 4. klassis – need lapsed suutsid kõige rohkem kaaslasi ära arvata!

Sõbrapäeva hommikut tähistasime traditsioonilise keeltepeoga – Valentine’s Day Show. Sel aastal esinesid lapsed kaaslastele ja õpetajatele peamiselt inglise keeles, sekka kõlas üks jaapanikeelne lauluke. Hommiku lõpetuseks laulsime kõik koos ka oma kaunis emakeeles. Koolipäeva lõppedes jäid paljud lapsed aga koolimajja tavapärasest kauemaks – 6. klassi eestvedamisel toimus sõbrapäeva pidu.

Sõbranädal lõppes meie koolis juba tavapäraseks saanud reedehommikuste hea sõna ringidega. Iga laps ja õpetaja sai veelkord oma kaaslasi tunnustada.

Tehnoloogia teemapäev

Tehnoloogia-teemaline päev jaanuari lõpus viis Peedu kooli õpilased ja õpetajad koolimajast välja. 1., 2. ja 3. klassi õpilased koos õpetajatega kogunesid juba varakult koolimaja juurde, et astuda bussi ja sõita Tartusse, kus meid ootas külastus Eesti Maaülikooli Tehnikainstituuti. Meid tervitasid dotsendid Risto Ilves ja Arne Küüt ning juhatasid päeva sisse.

Kõigepealt said lapsed uudistada suurt kombaini ja traktoreid, päris ehtsas ralliautos istuda ning näha ja kuulda pneumosõidukite kohta, mis olid vaieldamatult kõige populaarsem atraktsioon. Seejärel jagasime end kaheks grupiks. Esimene grupp sai kõigepealt teadur Tõnu Leemeti juhtimisel näha 3D printerit ja esemeid, mida sellega prinditud on. Seejärel suunduti arvutiklassi, et programmi abil luua õpilaste enda poolt kavandatud kujund, mida hiljem laserlõikuspingil vineerist välja lõigata. Kahjuks juhtus nii, nagu teaduses ikka aeg-ajalt juhtub, nimelt ei teinud tehnoloogia koostööd. Sellest ei lastud end aga üleliia palju härida ning laserlõikuspingi tööga tutvuti põhjalikult, lõigates vineerist erinevaid kujundeid.

Teine grupp aga suundus mootorikatselaborisse, kus valmistati ise soolvee patarei, mõõdeti väikesel pingil rullide peal ralliva mudelauto parameetreid ning vaadati aegluubis mutrikese kukutamist veekaussi. Õpilased said muuhulgas teada, et soolvee patarei abil saaks näiteks piisavate oskuste korral mõne elektrilise mänguasja tööle panna ning et maanteel tohib sõita tegelikult 90 km/h.

Selleks ajaks, kui mõlemad grupid olid kohad vahetanud ja ka teise töötoa läbinud, oligi aeg hakata taas kooli poole sättima. Tänasime juhendajaid Peedu kooli meenega ja asusime tagasiteele, arutades nähtu ja kuuldu üle nii bussis kui pärast üheskoos koolis.

Teise kooliastme koolipäev algas hoopis tööstusettevõtte Enicsi peaukse ees. Esialgu testiti ära parklas olev meeletult suur lumehang, milleks oldi treenitud igapäevastes õuevahetundides. Kui õpilased korralikult lumiseks saanud, suunduti tutvuma ettevõtte endaga. Meid võttis vastu väga tore ja sõbralik personal. Esialgu saime slaidiesitluse Enicsi suuruse, töötajaskonna ja seal valmistatavate seadmete kohta. Elva Enicsis töötab umbes 750 inimest, kellest 65% on naised ja 35% mehed. Töötajaskond on küllaltki nooruslik, kellest veidi üle 30% on vanuses 18-30 ja teine veidi üle 30%-ne grupp on vanuses 30-50 aastat. Töötajaid käib Elvasse tööle nii lähemalt kui kaugemalt (Tartust, Põlvast, Valgast ja lausa Lätist). Kaugemalt tulijaid sõidutab ettevõtte buss.

Enicsil on maailmas kokku kaheksa tehast, lisaks Eestile leiab tehaseid Hiinast, Soomest, Rootsist ja Slovakkiast. Peakontor asub Šveitsis ja kokku on üldse töötajaid umbes 3500.

Enicsis valmistatakse elektroonikat liftide, rongide, robotkäte jms tarbeks. Komponendid tellitakse sisse, kontrollitakse, pannakse kokku, kontrollitakse, vajadusel parandatakse ja kontrollitakse uuesti 🙂

Peale ettevõtte tutvustust läks asi põnevaks, algamas oli ringkäik. Esiteks, et valmivat elektroonikat kaitsta staatilise elektri eest, said kõik külalised  selga sinised ESD-kitlid ja ESD-kingamaandusribad. Viimased tuli otsapidi kleepida saapa kanna alla ja teine ots pista saapa sisse kanna alla. Enne tootmissaali sisenemist kontrolliti veel üle, kas kõigil kaitsevahendid ennast õigustavad või vajab miski veel sättimist.

Tootmisruumid olid suured ja iga tootmisliin põnevam kui teine. Kõndisime läbi tootmisprotsessi järgi kogu hoone, mis oli väga suur. Alustasime kauba vastu võtmisest ja kontrollist, edasi nägime automatiseeritud ladustamist. Siis nägime, kuidas algkomponentidest hakati kokku panema toodet, mis pidi läbima palju erinevaid liine, alustades jootmisest, kuumutamisest kuni mõne toote puhul lausa pesuliini ja lakkimiseni välja. Vahepeal läbisid tooted mitmeid kontrolle.

Põnevateks kohtumisteks olid veel tuttavad inimesed masinate taga ja oma tööd rügav pakirobot.

Ringkäigu lõpetasime kontoritöötajaid avatud kontoris piiludes. Paar poissi palusid ka suveks tööd, aga kokkulepe jäi, et esmalt tuleb koolitükkidega hakkama saada (eriti mureaineks olev vene keel!).

Päev jätkus lumehangedes mürgeldavate poiste ja valjuhäälselt laulvate õpetajate lõbusa seltskonnaga tagasi kooli jalutamisega, kõhu täitmise ja kokkuvõtete tegemisega!

Teksti autorid: õpetaja Helen ja õpetaja Anneli

Kiri jõuluvanale …

Tere, kallis Jõuluvana!

Käes on aasta viimane kuu ja meie koolipere on jõuluootuses. Juba on koolimaja saamas pühaderüüsse ning uuel koolinädalal täitub õhk piparkoogilõhnaga. Toimub traditsiooniline piparkooginäitus, mille teemaks on sel aastal “Jõulumets”.

Detsembrikuu esmaspäeva hommikuti saame kokku, et mõtiskleda advendiajast. Peagi avatakse jõulupostkast ning kooli tegusad päkapikud toimetavad head soovid kenasti kohale. Häid soove ütleme üksteisele ka reede hommikuti hea sõna ringides.

Kõikides klassides käivad aga ettevalmistused ühiseks jõuluõhtuks, mis sel aastal saab toimuma Elva Kultuurikeskuses 19. detsembril. Esilinastub TERA Peedu kooli Jõulu TV.

Kallis Jõuluvana, ootame Sind väga meie ühisele jõuluõhtule. Ehk Sa ikka? Tule kasvõi natukesekski, kui pikemaks pole mahti jääda.

Tervitades,

Peedu koolipere

 

P.S. Sel aastal on meil koolis üsna mitu jõulupuud. Fotol on üks neist – mälestustepuu. Peagi saavad nähtavaks ka kõigi klasside soovide puud.

Peedul algas eelkool

Koolilastel jõuab nädala pärast kätte selle õppeaasta esimene vaheaeg. Täna oli aga tähtis päev tulevastele koolilastele. Nimelt alustas Peedul eelkooli 4. lend!

Oktoobrist aprilli teise pooleni  saavad lapsed käia Peedul koolis kokku 23 õppepäeva. Ühe õppepäeva jooksul toimub lastel 2 üldõpetuslikku tundi ja 1 inglise keel. Ühe tunni kestvus on korraga 30 minutit. Tundide vaheajal saab aga harjutada vahetunnis olemist ja uute sõpradega mängida.

Eelkooli juhendajateks on õpetajad Auli, Ave ja Mari-Liis.