Peedu Kool sai 6!

Päris naljakuu alguses, 1. aprillil, tähistas TERA Peedu Kool oma 6. sünnipäeva. Traditsiooniliselt saavad lapsed sel päeval tulla kooli lasteraamatute tegelastena. Nii leidus ka sel korral laste hulgas tuntud sõpru loomalugudest, Pipide, Teofrastuse ja Harry Potterini.  Sünnipäeva puhul lauldi kooli laulu ja söödi maitsvat kringlit. Lapsed joonistasid koolile sünnipäevaks kaarte ja pilte.

Omamoodi toreda kingituse tegid koolile ka 2. klassi õpilased Saara ja Tuuli, keda tunnustati 2. aprillil Rõngus toimunud Tartumaa Lasteraamatupäeval omaloomingulisel jutuvõistlusel “Minu lemmikraamat” osalemise eest oma vanuserühmas vastavalt II ja III kohaga.

Kingisadu ei ole aga lõppenud! Kui Pipi jagas sõpradele oma sünnipäeva puhul üllatusi, siis ka Peedu Kool teeb sünnipäevakuul lastele kingituse. 9. aprillil tuleb meile külla Ivar Lett etendusega “On vaid hetk” teatrist Sõna ja Tants.

Kõige suurem kingitus koolile on aga iga viks ja viisakas Peedu Kooli laps, hoolivad õpetajad ning mõistvad ja koostöised vanemad.

Palju õnne meile kõigile Peedu Kooli sünnipäevakuul!

 

Eesti keele nädala tegemisi

Aasta 2019 on EESTI KEELE AASTA. Tähistasime seda koolis teemanädalaga. Igal päeval keskendusime erinevatele tegemistele.

Esmaspäev tõi SÕNATRIKID. Kuidas sünnib näiteks sõnast RONG…… VESI, MUREST…… RÕÕM, SUVEST….. TALV? Selle triki said kõik lapsed selgeks.

Teisipäev tahtis KAUNEID EMAKEELSEID SÕNU. Kogu kooli kaunid sõnad tippis õp. Mari-Liis ühisesse SÕNAPILVE.

Kolmapäev noppis SÕNAPILVEST kaunid sõnad ja asus luulet kirjutama. Ja sündis senikuulmata VÄGA KAUNIS LUULE!

Neljapäev toimetas klassides erinevate ettevõtmistega. Kes käis klassiga Elvas teatris, kes pidas lemmikraamatu teemal lugemiskonverentsi, kes süüvis veelkord põhjalikumalt luule kirjutamisse.

Reede võttis nädala kogu kooliperega saalis kokku. Kõlasid põnevamad SÕNATRIKID ja omanäoline LUULE.

Teksti autor: õpetaja Ave

Mul on sulle soove …

Mul on sulle soove,

nendes soovides on palju toone.

Ma soovin Sulle palju lund

ja  mõnusalt kosutavat und.

Kui kell on kuus

siis on kõigil juba laulud suus!

Eesti on kallis maa –

Sind ma jätta ei saa!

Soovin Sulle palju puid ja

väikseid armsaid naerusuid.

Meie maal tähed säravad ja

majadel  sinimustvalged lipud lehvivad!

/Loviis Lõhmus, 3. klass/

Meie armas Eestimaa sai sel aastal 101-aastaseks. Tähistasime seda rõõmusündmust piduliku aktusega vahetult enne talvise koolivaheaja algust. Lapsed esinesid etteastetega – oli laulu, tantsu ja luuletusi. 4. klass tuvustas Eesti olulisemaid sümboleid ja 5. klass põgusalt Eesti Vabariigi kujunemise ajalugu. Koolijuht Joosep esitas koos vabatahtlikega mõtlemapaneva eksperimendi õhupallidega – arutasime koos, kuidas hoida seda, mis või kes on meile kallis. Soovime väga, et oskaksime väärtustada rahu ja aega, mis meile siin Eestimaal antud on!

Ütle mulle, kes on Su sõbrad…

Lõppenud koolinädal möödus Peedul sõbrapäeva vaimsuses. Nädala jooksul said lapsed kirjutada oma koolikaaslastele tunnustavaid sõnu, meisterdada ja saata tervituskaarte, arutada tundides sõbrapäeva päritolu ja tähenduse üle ning osaleda sõbramängus.

Kui südamlikke soove on lapsed ühel või teisel moel oma kaaslastele edastada saanud juba ka varasematel aastatel, siis sõbramäng oli esmakordne. Selleks panid õpetajad iga kooli õpilase kohta kirja vaid talle omased iseloomujooned ja tugevused. Valmis ankeet, milles oli täpselt nii palju väiteid, kui Peedu koolis õpilasi. Tuli välja, et kooli kõige tähelepanelikum seltskond õpib 4. klassis – need lapsed suutsid kõige rohkem kaaslasi ära arvata!

Sõbrapäeva hommikut tähistasime traditsioonilise keeltepeoga – Valentine’s Day Show. Sel aastal esinesid lapsed kaaslastele ja õpetajatele peamiselt inglise keeles, sekka kõlas üks jaapanikeelne lauluke. Hommiku lõpetuseks laulsime kõik koos ka oma kaunis emakeeles. Koolipäeva lõppedes jäid paljud lapsed aga koolimajja tavapärasest kauemaks – 6. klassi eestvedamisel toimus sõbrapäeva pidu.

Sõbranädal lõppes meie koolis juba tavapäraseks saanud reedehommikuste hea sõna ringidega. Iga laps ja õpetaja sai veelkord oma kaaslasi tunnustada.

Tehnoloogia teemapäev

Tehnoloogia-teemaline päev jaanuari lõpus viis Peedu kooli õpilased ja õpetajad koolimajast välja. 1., 2. ja 3. klassi õpilased koos õpetajatega kogunesid juba varakult koolimaja juurde, et astuda bussi ja sõita Tartusse, kus meid ootas külastus Eesti Maaülikooli Tehnikainstituuti. Meid tervitasid dotsendid Risto Ilves ja Arne Küüt ning juhatasid päeva sisse.

Kõigepealt said lapsed uudistada suurt kombaini ja traktoreid, päris ehtsas ralliautos istuda ning näha ja kuulda pneumosõidukite kohta, mis olid vaieldamatult kõige populaarsem atraktsioon. Seejärel jagasime end kaheks grupiks. Esimene grupp sai kõigepealt teadur Tõnu Leemeti juhtimisel näha 3D printerit ja esemeid, mida sellega prinditud on. Seejärel suunduti arvutiklassi, et programmi abil luua õpilaste enda poolt kavandatud kujund, mida hiljem laserlõikuspingil vineerist välja lõigata. Kahjuks juhtus nii, nagu teaduses ikka aeg-ajalt juhtub, nimelt ei teinud tehnoloogia koostööd. Sellest ei lastud end aga üleliia palju härida ning laserlõikuspingi tööga tutvuti põhjalikult, lõigates vineerist erinevaid kujundeid.

Teine grupp aga suundus mootorikatselaborisse, kus valmistati ise soolvee patarei, mõõdeti väikesel pingil rullide peal ralliva mudelauto parameetreid ning vaadati aegluubis mutrikese kukutamist veekaussi. Õpilased said muuhulgas teada, et soolvee patarei abil saaks näiteks piisavate oskuste korral mõne elektrilise mänguasja tööle panna ning et maanteel tohib sõita tegelikult 90 km/h.

Selleks ajaks, kui mõlemad grupid olid kohad vahetanud ja ka teise töötoa läbinud, oligi aeg hakata taas kooli poole sättima. Tänasime juhendajaid Peedu kooli meenega ja asusime tagasiteele, arutades nähtu ja kuuldu üle nii bussis kui pärast üheskoos koolis.

Teise kooliastme koolipäev algas hoopis tööstusettevõtte Enicsi peaukse ees. Esialgu testiti ära parklas olev meeletult suur lumehang, milleks oldi treenitud igapäevastes õuevahetundides. Kui õpilased korralikult lumiseks saanud, suunduti tutvuma ettevõtte endaga. Meid võttis vastu väga tore ja sõbralik personal. Esialgu saime slaidiesitluse Enicsi suuruse, töötajaskonna ja seal valmistatavate seadmete kohta. Elva Enicsis töötab umbes 750 inimest, kellest 65% on naised ja 35% mehed. Töötajaskond on küllaltki nooruslik, kellest veidi üle 30% on vanuses 18-30 ja teine veidi üle 30%-ne grupp on vanuses 30-50 aastat. Töötajaid käib Elvasse tööle nii lähemalt kui kaugemalt (Tartust, Põlvast, Valgast ja lausa Lätist). Kaugemalt tulijaid sõidutab ettevõtte buss.

Enicsil on maailmas kokku kaheksa tehast, lisaks Eestile leiab tehaseid Hiinast, Soomest, Rootsist ja Slovakkiast. Peakontor asub Šveitsis ja kokku on üldse töötajaid umbes 3500.

Enicsis valmistatakse elektroonikat liftide, rongide, robotkäte jms tarbeks. Komponendid tellitakse sisse, kontrollitakse, pannakse kokku, kontrollitakse, vajadusel parandatakse ja kontrollitakse uuesti 🙂

Peale ettevõtte tutvustust läks asi põnevaks, algamas oli ringkäik. Esiteks, et valmivat elektroonikat kaitsta staatilise elektri eest, said kõik külalised  selga sinised ESD-kitlid ja ESD-kingamaandusribad. Viimased tuli otsapidi kleepida saapa kanna alla ja teine ots pista saapa sisse kanna alla. Enne tootmissaali sisenemist kontrolliti veel üle, kas kõigil kaitsevahendid ennast õigustavad või vajab miski veel sättimist.

Tootmisruumid olid suured ja iga tootmisliin põnevam kui teine. Kõndisime läbi tootmisprotsessi järgi kogu hoone, mis oli väga suur. Alustasime kauba vastu võtmisest ja kontrollist, edasi nägime automatiseeritud ladustamist. Siis nägime, kuidas algkomponentidest hakati kokku panema toodet, mis pidi läbima palju erinevaid liine, alustades jootmisest, kuumutamisest kuni mõne toote puhul lausa pesuliini ja lakkimiseni välja. Vahepeal läbisid tooted mitmeid kontrolle.

Põnevateks kohtumisteks olid veel tuttavad inimesed masinate taga ja oma tööd rügav pakirobot.

Ringkäigu lõpetasime kontoritöötajaid avatud kontoris piiludes. Paar poissi palusid ka suveks tööd, aga kokkulepe jäi, et esmalt tuleb koolitükkidega hakkama saada (eriti mureaineks olev vene keel!).

Päev jätkus lumehangedes mürgeldavate poiste ja valjuhäälselt laulvate õpetajate lõbusa seltskonnaga tagasi kooli jalutamisega, kõhu täitmise ja kokkuvõtete tegemisega!

Teksti autorid: õpetaja Helen ja õpetaja Anneli

Kiri jõuluvanale …

Tere, kallis Jõuluvana!

Käes on aasta viimane kuu ja meie koolipere on jõuluootuses. Juba on koolimaja saamas pühaderüüsse ning uuel koolinädalal täitub õhk piparkoogilõhnaga. Toimub traditsiooniline piparkooginäitus, mille teemaks on sel aastal “Jõulumets”.

Detsembrikuu esmaspäeva hommikuti saame kokku, et mõtiskleda advendiajast. Peagi avatakse jõulupostkast ning kooli tegusad päkapikud toimetavad head soovid kenasti kohale. Häid soove ütleme üksteisele ka reede hommikuti hea sõna ringides.

Kõikides klassides käivad aga ettevalmistused ühiseks jõuluõhtuks, mis sel aastal saab toimuma Elva Kultuurikeskuses 19. detsembril. Esilinastub TERA Peedu kooli Jõulu TV.

Kallis Jõuluvana, ootame Sind väga meie ühisele jõuluõhtule. Ehk Sa ikka? Tule kasvõi natukesekski, kui pikemaks pole mahti jääda.

Tervitades,

Peedu koolipere

 

P.S. Sel aastal on meil koolis üsna mitu jõulupuud. Fotol on üks neist – mälestustepuu. Peagi saavad nähtavaks ka kõigi klasside soovide puud.

Peedul algas eelkool

Koolilastel jõuab nädala pärast kätte selle õppeaasta esimene vaheaeg. Täna oli aga tähtis päev tulevastele koolilastele. Nimelt alustas Peedul eelkooli 4. lend!

Oktoobrist aprilli teise pooleni  saavad lapsed käia Peedul koolis kokku 23 õppepäeva. Ühe õppepäeva jooksul toimub lastel 2 üldõpetuslikku tundi ja 1 inglise keel. Ühe tunni kestvus on korraga 30 minutit. Tundide vaheajal saab aga harjutada vahetunnis olemist ja uute sõpradega mängida.

Eelkooli juhendajateks on õpetajad Auli, Ave ja Mari-Liis.

 

Lemmikloomapäev

Kas keegi mäletab, kuidas Pipi kooli läks? Jalgrattaga? Bussiga? Ei, Pipi läks kooli oma hobusega. Ka meie 1. klassi poiss Erik tuli täna kooli oma hobusega. Tänase koolipäeva keskseks teemaks olid lemmikloomad.

Hommikul alustasime sissejuhatava hommikuringiga, mille järel saimegi tuttavaks Eriku lemmikute, hobune Rapuntseli ja koer Susiga. Eriku ema rääkis meile palju huvitavat hobuste kohta ja lapsed said esitada küsimusi. Seejärel tegid 4. klassi lapsed esitluse oma hiljutisest külaskäigust Tartu Koduta Loomade Varjupaika. Õpetaja Lea abiga oli valminud kokkuvõtlik video.

Päev jätkus erinevate töötubadega. Lapsed said tutvustada kaaslastele oma koduseid lemmikuid, meisterdada, õppida tundma loomade häälitsusi erinevates keeltes, osaleda joogatoas ja mõelda välja laulu ning vaadata filmi ja selle üle arutleda.

Koolipäev lõppes kokkuvõtliku ühisringiga, kus lapsed said mõelda päevale tagasi ning tuua välja, mis neile kõige rohkem meeldis. Oli huvitav tõdeda, et vähemalt üks lemmik on kodus olemas peaaegu kõigil Peedu Kooli lastel. Mõnel isegi täitsa rikkalik mini-loomaaed. Tore on ka, et lapsed oma lemmikutest hoolivad ja püüavad vastutustundlikult käituda.

Pidulik kooli algus

Augustikuu viimase nädala esmaspäeval kogunes TERA Peedu koolipere Elvasse. Kuna meie koolipere on kasvanud juba üsna suureks ja koos emade-isadega Peedu kooli- ja kogukonnamaja saali enam lahedasti ära ei mahu, siis toimuski aktus sel aastal Elva Kultuurikeskuses.

TERA Peedu Kooli jaoks on alanud õppeaasta erakordne, sest esmakordselt on kool kasvanud 6-klassiliseks. 1. klassis alustas kooliteed 12 kooliuusikut – 9 poissi ja 3 tüdrukut. Kokku õpib Peedul selle õppeaasta algusest 59 last. Koolipere kasvas ka uute õpetajate võrra: 6. klassi õpetajana alustas Anneli Armus-Juhkam, muusikaõpetajana Helli-Tiiu Särg ja liikumisõpetaja ning 5.-6. klassi inglise keele õpetajana Helen Altin-Ilves. Eelmisel aastal pikapäevarühma juhendanud Amanda Väiko on sel aastal abiks ka söögisaalis. Tugipersonalist asuvad lapsi toetama koolipsühholoog Ülle Särg ja eripedagoog Anita Pallon.

Esmakordselt TERA Peedu Kooli ajaloos anti aktusel Tartu Erakooli Nõukogu otsusega stipendium ühele tublile meie kooli õpilasele. Sel aastal sai stipendiumi omanikuks 5. klassi õpilane Kevin Kurrusk.

Läheme üheskoos elevusega vastu juba alanud kooliaastale ja soovime palju koolirõõmu kõigile suurtele ja väikestele koolipere liikmetele!

(Foto autor: Marko Hõrak).

 

Peedul tulid lapsed kooli

Sel ajal kui enamik Eestimaa kooliealisi veel suvest viimast võtab, algas Peedul juba uus õppeaasta. 22.-23. augustil alustasime kooli stardilaagriga. Laagriga alustasime kooli tegelikult juba kolmandat aastat. See on hea võimalus tavapärasest erinevate ülesannetega lapsi ja õpetajaid pärast pikka suvepuhkust sotsiaalselt uuesti kokku liita.

Seekord oli tegemist päevalaagriga, mille tegevused koondusid teema “Tervislik eluviis ja ohtus” alla. 2.-3. klassi lapsed said esimesel päeval korrata üle või koguda teadmisi veeohutusest, ohutust liiklemisest, hammaste tervisest ja esmaabist. 4.-6. klassi lapsed vestlesid aga õnnetuste ennetamisest, said näitliku õppetunni õigest juustehooldusest ja soovituslikust hügieenist, proovisid enesekaitsevõtteid ning käisid metsaretkel. Teisel laagripäeval tulid meile külalised Lõuna-Eesti pommirühmast ja Rõngu vabatahtlikust päästemeeskonnast. Laagripäevad lõppesid kokkuvõtlike ettekannetega – iga osaleja sai öelda, mis just talle kõige rohkem meelde jäi.

Nädala viimasel tööpäeval toimus sportlik tervisepäev. Meie kooliperega liitusid ka uued esimese klassi lapsed. Läbi erinevate tegevuste õppisid segagruppides (igas rühmas oli õpilasi 1.-6. klassini) lapsed paremini tundma nii üksteist, kui ka tegevusi juhendanud õpetajaid.

Olid väga lahedad ning koostöised päevad! Suur-suur tänu kõikidele suurtele ja väikestele osalejatele!