Pidulik kooli algus

Augustikuu viimase nädala esmaspäeval kogunes TERA Peedu koolipere Elvasse. Kuna meie koolipere on kasvanud juba üsna suureks ja koos emade-isadega Peedu kooli- ja kogukonnamaja saali enam lahedasti ära ei mahu, siis toimuski aktus sel aastal Elva Kultuurikeskuses.

TERA Peedu Kooli jaoks on alanud õppeaasta erakordne, sest esmakordselt on kool kasvanud 6-klassiliseks. 1. klassis alustas kooliteed 12 kooliuusikut – 9 poissi ja 3 tüdrukut. Kokku õpib Peedul selle õppeaasta algusest 59 last. Koolipere kasvas ka uute õpetajate võrra: 6. klassi õpetajana alustas Anneli Armus-Juhkam, muusikaõpetajana Helli-Tiiu Särg ja liikumisõpetaja ning 5.-6. klassi inglise keele õpetajana Helen Altin-Ilves. Eelmisel aastal pikapäevarühma juhendanud Amanda Väiko on sel aastal abiks ka söögisaalis. Tugipersonalist asuvad lapsi toetama koolipsühholoog Ülle Särg ja eripedagoog Anita Pallon.

Esmakordselt TERA Peedu Kooli ajaloos anti aktusel Tartu Erakooli Nõukogu otsusega stipendium ühele tublile meie kooli õpilasele. Sel aastal sai stipendiumi omanikuks 5. klassi õpilane Kevin Kurrusk.

Läheme üheskoos elevusega vastu juba alanud kooliaastale ja soovime palju koolirõõmu kõigile suurtele ja väikestele koolipere liikmetele!

(Foto autor: Marko Hõrak).

 

Peedul tulid lapsed kooli

Sel ajal kui enamik Eestimaa kooliealisi veel suvest viimast võtab, algas Peedul juba uus õppeaasta. 22.-23. augustil alustasime kooli stardilaagriga. Laagriga alustasime kooli tegelikult juba kolmandat aastat. See on hea võimalus tavapärasest erinevate ülesannetega lapsi ja õpetajaid pärast pikka suvepuhkust sotsiaalselt uuesti kokku liita.

Seekord oli tegemist päevalaagriga, mille tegevused koondusid teema “Tervislik eluviis ja ohtus” alla. 2.-3. klassi lapsed said esimesel päeval korrata üle või koguda teadmisi veeohutusest, ohutust liiklemisest, hammaste tervisest ja esmaabist. 4.-6. klassi lapsed vestlesid aga õnnetuste ennetamisest, said näitliku õppetunni õigest juustehooldusest ja soovituslikust hügieenist, proovisid enesekaitsevõtteid ning käisid metsaretkel. Teisel laagripäeval tulid meile külalised Lõuna-Eesti pommirühmast ja Rõngu vabatahtlikust päästemeeskonnast. Laagripäevad lõppesid kokkuvõtlike ettekannetega – iga osaleja sai öelda, mis just talle kõige rohkem meelde jäi.

Nädala viimasel tööpäeval toimus sportlik tervisepäev. Meie kooliperega liitusid ka uued esimese klassi lapsed. Läbi erinevate tegevuste õppisid segagruppides (igas rühmas oli õpilasi 1.-6. klassini) lapsed paremini tundma nii üksteist, kui ka tegevusi juhendanud õpetajaid.

Olid väga lahedad ning koostöised päevad! Suur-suur tänu kõikidele suurtele ja väikestele osalejatele!

Astume suvesse

Möödunud koolinädal oli Peedu koolis sel õppeaastal viimane. Kuna lapsed tulid mullu kooli juba augustis, siis saidki nad juba 1. juunil suvevaheajale jääda.

Viimasesse koolinädalasse mahtus aga veel omajagu askeldusi. Tegime kokkuvõtteid ja valmistusime kevadkontserdiks. Kolmapäeva õhtupoolikul toimuski vabaõhukontsert kooli õuel. Ilm oli mõnusalt suvine ja kuulajaid omajagu. Lapsed esinesid laulude, luuletuste ja lühinäidenditega nii eesti, inglise kui vene keeles. Otseloomulikult ei saanud me läbi ilma tantsuta. Kõik õnnestus väga kenasti!

Neljapäev oli matkapäev. Seekord sai iga klass ise otsustada, kuhu ja kuidas matkatakse. Liiguti nii jalgsi kui rattaga. Värskes õhus liikumisest oli vaid rõõmu.

Nädala lõpetas pidulik-hubane lõpuaktus. Vaatasime koos tagasi möödunud kooliaastale ja jagasime kiidukirju. Peedu koolis on iga laps ja õpetaja milleski väga tubli ja seetõttu sai ka tunnustuse just oma tugevuste eest.

Aitäh kõigile peredele järjekordse unustamatu kooliaasta eest! Kohtume uuesti augustikuus! Seniks kosutavat ja rõõmurohket suve!

Foto autor: Anneli Armus-Juhkam

Ekskursioon pealinna

Sel aastal tähistas Peedu koolipere Euroopa päeva õppekäiguga Tallinna. Õpetaja Laura tegi reisist kokkuvõtte.

Maikuu on täpselt õige aeg toredateks õppekäikudeks. Väljas on mõnus liikuda ja põnevaid kohti avastamas käia. Seetõttu käisid Peedu kooli lapsed koos õpetajatega pealinna külastamas. Niimõnegi lapse jaoks oli juba rongisõit sinna ja tagasi põnev tegevus. Veelgi toredamaks muutus päev Tallinnasse jõudes.

Tervishoiumuuseumis tutvusid lapsed lähemalt inimesega. Millest meie keha koosneb? Kuidas uus elu saab alguse? Mida ja kui palju peaks sööma? Millistest halbadest harjumustest tuleks hoiduda? Kõigele sellele ja veel paljudele muudele küsimustele andsid giidid põhjalikud vastused. Uudistamist, ise tegutsemist ja mängulusti jagus palju. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis oli samuti vahva. Meie kooli andekas ja mitmekülgne muusikaõpetaja Risto tegi lastele põhjaliku ja huvitava ringkäigu, rääkis lugusid ja näitas eksponaate. Lapsed nautisid ja õpetajad niisamuti.

Lisaks mahtus päeva kosutav lõunapaus ning ka tuntud vaateplatvormil sai käidud imelist vaadet nautimas. Kokkuvõttes oli tegus, põnev ja vaheldusrikas päev, mille lõpuks olid kõik väsinud, aga väga rahul ning rõõmsad.

Hoolin ja hoian!

Äsja lõppes Peedu koolis keskkonnanädal. Tegelikult algasid ettevalmistused selleks juba nädala jagu varem, kui lapsed said koduseks ülesandeks väikese uurimustöö. Igal klassil oli erinev teema: 1. klass uuris prügi sorteerimist, 2. klass vee kasutamist, 3. klass elektrienergia kulu, 4. klass müra ja 5. klass paberi kasutamist. Andmete kogumisel olid noorematel klassidel abis ka emad-isad.

Nädala alguses tuli esimesele kooliastmele külla Minna Li isa Andrus, kes mõtiskles koos lastega selle üle, kuidas on inimesed läbi aja Maa peal elanud ja oma tegevusega keskkonda mõjutanud. Kolmapäevases huvitunnis vaatasime üheskoos “Naksitralle” ja arutasime selle sisu üle keskkondlikust vaatepunktist õpetaja Joosepi juhendamisel.

Reede ennelõunal kutsusime aga kokku Peedu kooli 1. keskkonnakonverentsi “Hoolin ja hoian!” Iga klass esitas kokkuvõtted oma uurimustööst. Ühtlasi said lapsed öelda, kuidas nad saavad edaspidi nii koolis kui kodus keskkonnasõbralikumalt toimetada. Samuti said lapsed öelda, mida uut nad konverentsilt kõrva taha said panna. Ettekanded olid põhjalikud ja efektsed ning kõik said sõna.

Pärastlõunal jätkus koolipäev juba traditsiooniliste koristustalgutega. Korrastatud sai kooli vahetu ümbrus, maja taga paiknev parkmets ja kergliiklustee ääred. Päeva lõpus toimus aga laste poolt kõige rohkem oodatud vahetuslaat. Juba teist aastat said lapsed tuua laadale oma vanu mänguasju, raamatuid, riideid ja muud kasutuskõlbulikku, mida ise enam ei vajata. Väga paljud asjad leidsid tänuliku uue omaniku ning taaskasutuslik mõtteviis sai omal nahal läbi kogetud.

Aitäh emadele-isadele, kes keskkonnanädalal otseselt või kaudselt kaasa lõid! Rõõmsat ja kosutavat kevadvaheaega! Hoolimist ja hoidmist kõigisse kodudesse!

Eelkool pidas lõpupidu

Veel enne suurt kevadvaheaega, jõudis eelkool oma õpingutega selleks korraks lõpusirgele. Oktoobrist alates käis neljapäeva pärastlõunati koolis tubli klassitäis särasilmseid lapsi. Koos õpetajate Ave ja Auliga tehti ettevalmistusi selleks, et olla valmis sügisel juba 1. klassis lugema, arvutama ja meisterdama. Inglise keele tundides õpiti koos õpetaja Mari-Liisiga terve hulk laule ja salme ning muuhulgas said tuttavaks paljud sõnadki. Kõige olulisem on aga see, et lapsed harjutasid eelkoolis üheskoos toimetamist, üksteise kuulamist ja vajalikul hetkel tähelepanemist.

Neljapäevasel lõpupeol said lapsed peale väikest etteastet oma esimese tunnistuse. Kokku lõpetas eelkooli 13 vahvat koolieelikut. Soovime kõigile lastele ja nende vanematele rõõmsat koolitee jätku!

Tantsulapsed käisid Ahjal

Reede, 13. aprill oli Peedu kooli tantsulaste jaoks väga tähtis päev. Kohe koolipäeva alguses tulid nad kooli rahvarõivais ning asusid teele Ahjale. Eesmärgiks oli jagada tantsulusti ka Ahja kooli lastega.

Väsimatu tantsuõpetaja Helju juhendamisel tantsiti koos üsna mitu tantsu, “Sabatantsust” “Austria lenderini”. Lisaks esinesid meie lapsed veel paari tantsuga ning esitasid ka Peedu kooli laulu. Kuna üsna pea on rahvusvaheline tantsupäev, harjutati ka tantsu “Pärliine”. Kokkuleppeliselt tantsitakse sel aastal  29. aprillil üle Eestimaa just seda tantsu.

Kui tantsud õpetatud ja esinemised esinetud, said meie lapsed ka natuke üheskoos Ahjal ringi vaadata. Õpetajate sõnul olid kõik lapsed väga tublid ning suutsid tekitada ka Ahja kooli õpilastes soovi oma tantsurühm luua.

See on meie Peedu kool!

Ükskord ammu, nii umbes-täpselt 5 aastat tagasi 1. aprillil sai kooli loojate vahel sõlmitud esmane kokkulepe. See kokkulepe sai aluseks Tera Peedu kooli sünnile. Aeg on läinud omasoodu ja täna tähistasimegi juba 5. sünnipäeva!

Kuna 5-aastane sünnipäevalaps on parasjagu veel nii noor, et olla veel lapselikult lustakas ja juba nii vana, et meenutada varasemat aega, sai sellest täiesti isemoodi päev. Lapsed ja ka mitmed õpetajad saabusid kooli raamatutegelastena. Alustasime päeva H. Chr. Anderseni sünnipäevale pühendatud rahvusvahelise lasteraamatupäeva tähistamisega. Värvikates kostüümides tegelased tegid saalis lõbusa etteaste. Hommikupoolikul osalesid kõik lapsed ka muinasjuttude äraarvamise-mängus.

Pärastlõunal kogunesime saali tähistama kooli sünnipäeva. Kõlasid laulud ja luuletused, sai ka pisut nalja. Vaatasime koos videokokkuvõtet, milles iga laps sai öelda, mis just talle Peedu koolis meeldib. Rändasime ka veidike ajas tagasi – 5. klass meenutas oma koolitee algust vanas koolimajas. Samuti rääkisid õpetaja Anna-Liisa ja Liina, kuidas ja milliste mõtetega kool omal ajal alguse sai. Kooliperet olid tulnud tervitama ka endine muusikaõpetaja Krista ja kooli ristiisa Andrus Kuusmann. Päris peo lõpuks saabusid tervitustega vallavanem Toomas Järveoja ja haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Mare Tamm. Rõõmsa sünnipäevapeo krooniks said vaieldamatult Henry ema Mareille imemaitsvad sünnipäevatordid!

Suur tänu kõigile, kes on Peedu kooli kunagi seemnest kasvama pannud, selle kasvamist oma unistuste ja armastusega toitnud! Suur tänu kõigile, kes on tulnud ja läinud ning kasvamisest osa saanud! Suur tänu kõigile, kes toimetavad praegu igapäevaselt Peedu koolis ja annavad suure osa oma südamest ja hoolest, et kasvamine jätkuks! Tänu teile kõigile ongi see just MEIE PEEDU KOOL!